Дъга в чинията

Разнообразна храна… как да сме сигурни, че се храним достатъчно разнообразно и здравословно?

Има един много прост принцип и той е ежедневно в менюто ни да присъстват плодове и зеленчуци с всички цветове на дъгата. Това ще снабди тялото с необходимите за правилно функциониране  и развитие витамини, минерали и антиоксиданти и ще ни предпази от различни заболявания като хипертония, сърдечно-съдови заболявания, инфаркт, някои видове рак, катаракта и влошаване на зрението.

Цветен  списък с ролята на всеки цвят за здравето

cherveni-hraniЧервените плодове и зеленчуци съдържат важен антиоксидант, известен като ликопен – той предпазва кожата от вредното влияние на слънцето и намалява риска от развитие на рак и сърдечносъдови заболявания. Други много полезни антиоксиданти, които получаваме от червените храни са елагова киселина (естествен антиоксидант, които забавя стареенето, подобрява работата на мозъка и повишава имунитета), кверцетин (биофлавоноид с мощно противовъзпалително действие, който защитава дихателните пътища,  очите  и храносмилателната система, защото спира отделянето на хистамин от клетките и така блокира алергиите; полезен е също при артрити и високи нива на холестерола) и хесперидин (подобрява кръвообръщението и оказва благотворно влияние при разширени вени, действа противовъзпалително и антиканцерогенно).

Червени храни: червено цвекло, червени портокали, череши, боровинки, гуава, папая, розов грейпфрут, нар, малини, червени ябълки, червени чушки, черно грозде, ягоди, домати, диня

oranjevi-hraniОранжевите плодове и зеленчуци са известни с високото си съдържание на витамин С. Те са отличен стимулатор и защитник на имунната система и са важни за доброто състояние на най-големия орган – кожата. Освен това са богати на бета-каротен, който е и виновникът за оранжевия им цвят. Бета-каротенът е антиоксидант, който тялото ни превръща във витамин А. Този витамин ни предпазва от рак, сърдечносъдови заболявания, забавя развитието на катаркта и дегенерацията на макулата на ретината. Оранжевите плодове и зеленчуци съдържат още цеаксантин,който е изключително важен за очите и доброто зрение.

Оранжеви храни: тиква, кайсии, моркови, портокали, папая, мандарини, сладки картофи

julti-hraniЖълтите на цвят плодове и зеленчуци са много близки по съдържание до оранжевите. Те също са с високо съдържание на витамин С, каротеноиди, калий и биофлавоноиди. Важни са за доброто здраве на сърцето, храносмилателната и имунната система и отличното зрение. Намаляват възпалението на ставите, борят се със свободните радикали, балансират алкално-киселинните нива в организма и стимулират образуването на колаген.

Жълтите и оранжевите хранидействат добре върху костите , когато се приемат с храни, богати на калций и магнезий.

Жълти храни: банани, лимони, манго, нектарини, праскови, ананас, царевица, жълти ябълки, круши, жълти камби, картофи, жълта тиква.

zeleni-hraniПлодовете и зеленчуците от зелената гама буквално преливат от антиоксиданти, витамини и минерали, което ги прави мощни детоксикатори за човешкото тяло. Зелените зеленчуци са с високо съдържание на хлорофил, който се грижи за кръвоносната ни система като подпомага образуването на червени кръвни телца и се бори с анемията. Освен това хлорофилът спомага освобождаването на тялото от тежки метали и други токсини и неутрализира бактериите, които причиняват неприятна миризма и така се грижи за свежия ни дъх. Казват също така, че хлорофилът намалява никотиновия глад при хора, които се опитват да спрат цигарите.

Зелени храни: артишок, рукола, аспержи, авокадо, броколи, брюкселско зеле, целина, китайско зеле, краставици, зелени ябълки, къдраво зеле, зелен боб, зеле, бяло грозде, зелен лук, зелени чушки, киви, марули, салата айсберг, лайм, грах, спанак, тиквички.

lilavi-hraniСините и лилавите плодове и зеленчуци са източник на важна група антиоксиданти, наречени флавоноиди. Те поддържат здравето на сърдечносъдовата система, борят се със свободните радикали и засилват действието на витамин С. Флавоноидите предпазват от краткотрайна загуба на паметта и действат стимулиращо на мозъчните и нервните клетки. Сините пигменти означават съдържание на ресвератрол, който е известен с подмладяващи, противовъзпалителни, антиканцерогенни и регулиращи телесното тегло свойства.

Сини и лилави храни: касис, къпини, боровинки, сушени сливи, патладжан, черно грозде, нар, червено зеле, тъмни стафиди, червен лук.

beli-hraniБелите храни са пръв приятел на имунната система. Те съдържат бета-глюкани – субстанции, които стимулират производството на бели кръвни телца,  помагат на клетките по-бързо да реагират на различни вредни „нашественици” и унищожават опасните бактерии и вируси като по този начин да ни предпазват от грип и инфекции. Плодовете и зеленчуците с бял цвят са богати на EGCG (епигалокатехин галат), който е мощен антиоксидант (открива се също и в зеления чай) с изразени противобактериални, противовирусни и други свойства които укрепват здравето. Възпрепятства развитието на невродегенеративни болести като Алцхаймер и Паркинсон, предпазва от ракови болести, понижава нивата на холестерола, намалява риска от съсиреци в кръвоносните съдове, спомага за регулацията на кръвната захар и нивата на инсулина.

Бели плодове и зеленчуци: карфиол, чесън, фурми, гъби, лук, картофи, джинджифил, бяла ряпа, кафяви круши.

Така че зарежете skittles (въпреки че са веган) и наблягайте на натуралната дъга от плодове и зеленчуци 🙂

Поставете коментар